Till helgen är det extra mysigt i Kåbdalis. På fredag fackelslalom 18.30 vid stolliften, därefter ett fyrverkeri.
På lördag personalens Luciatåg under afterskin, ca. 16.30, därefter kommer tomten med klappar till barnen.
Julbord i Kårleone 19.30, inget överdåd, men du hittar det klassiska. Boka på restaurang@kabdalis.com Pris endast 300 kr.
Julprogrammet är nu ute på hemsidan, vi har öppet alla dagar 20.12 – 7.1
På julafton och Nyårsafton har vi extra trevliga menyer, vi jobbar nu på det slutliga innehållet som presenteras inom kort.
Väder och snö
Var till stan i tisdags, en jobbig historia med bilar, inga parkeringsplatser, en massa folk och lång to do lista. Värst var dock det grå vädret, bara vägar och nästan ingen snö. Blev piggare på vägen hem när jag passerade Älvsbyn, vägen blev åter vit, dimman försvann och jag var snart hemma i underbara Kåbdalis. Här har vi nu 35 cm snö och 10-15 cm mer är på väg den närmaste tiden.